Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Nastavenia cookies môžete zmeniť v nastavení vášho prehliadača.
Ok

Merač hrúbky laku-ako funguje?
Merač hrúbky laku - ako funguje?

Digitálny povlakometer slúži na meranie hrúbky vrstvy laku na oceľovom ako aj na pozinkovanom alebo hliníkovom povrchu. Ideálne sa hodí pre overenie originálnosti laku a vylúčeniu ďalšieho nástreku respektíve opravy zatmelením. Okrem iného sa používa pre meranie lakových vrstiev, izolačných náterov, alebo pre určenie hrúbky plastickej fólie ležiacej na oceli.

Známe sú rôzne hovorové názvy: hrúbkomer laku, povlakomer , tester laku, merač hrúbky laku...

Ako to funguje?

 • Povlakomer meria hrúbku nekovovej vrstvy (lak, farba, tmel, plast atď.) na kovovom povrchu (oceľ, pozinkovaná oceľ, hliník). Povlakomer meria skutočnú vzdialenosť od povrchu snímača k povrch kovu.

Technika merania:

 • Merač je vybavený snímacím prvkom. V závislosti na verzii je umiestnený priamo na zariadení, alebo na kábli v sonde. Pre meranie sa kolmo priloží meracia sonda na testovací povrch a mierne pritlačí. V necelej sekunde získavame nameranú hodnotu na displeji. Testovanie je potrebné vykonávať na čistom povrchu, pokiaľ sa nečistoty nachádzajú na laku, získame výsledok aj s vrstvou prachu.

Ako správne zmerať hrúbku laku?

 • Testovanie (meranie) laku na karosérii vozidla je vhodné začať od strechy a potom na každom diely vozidla vykonať niekoľko meraní (čím viac, tým lepšie). Hrúbka pôvodného laku na vozidle sa bežne pohybuje v rozmedzí hodnôt od 80 um - 180 um, a na jednom vozidle sa môže odlišovať až o 40%, zatiaľ čo druhá vrstva laku meria dvakrát viac, bežne až 400 mikrometrov. V prípade vyšších hodnôt máme dočinenia s tmelom. Ľavá a pravá strana vozidla majú byť lakované symetricky, zaroveň hrúbku laku je možné porovnať aj s iným vozidlom toho istého modelu a ročníku.

Poškodzuje prístroj pre meranie farby lak?

 • Tester laku je bezpečný, má špeciálne navrhnutý merací prvok vyrobený z plastu, ktorý je šetrný k náteru.

Ako sa presvedčiť, že tester laku funguje správne?

 • Spolu s hrúbkou laku testera je kalibráčná doska pokrytá fóliou s hrúbkou 200 mikrometrov, vďaka čomu si budete vždy istí, že prístroj pracuje správne. Ak je to nutné, je tu možnosť jednoduchej kalibrácie testera za účelom opravy chyby merania.
 • Merač laku sa vypne spontánne v prípade slabého stavu batérie (čo sa ukáže na displeji), potom je potrebné vymeniť batériu za novú. Tým sa zabráni chybnému meraniu.

Kalibrácia:

V prípade chybných meraní možno vykonať kalibráciu. Vykonajte ju pomocou priloženej mierky.

 • Držte stlačené tlačidlo na merači laku „ “, kým sa odpočítavanie nezačne od 99 do 00. Merač laku prejde do kalibračného režimu.
 • Následne sa na displeji zobrazí „AL“ (hliník)* - meraciu sondu umiestnite na kalibračnú dosku "AL-200um" (červená) a stlačte tlačidlo„ ".
 • V tomto okamihu bol merač laku nakalibrovaný a je pripravený na použitie.
 • Na displeji sa objaví „FE" (oceľ) - umiestnite sondu na kalibračnú dosku "FE-200 um" (sivá) a stlačte tlačidlo „ ".
 • (* Vzťahuje sa na modely DX-13-AL a DX-13-S-AL, MGR-13-AL a MGR-13-S-AL, P-13-AL a P-13-S-AL)

Návod na obsluhu: TU

Typ sondy:

ZDQ2N